
A Paksi Képtár művészetpedagógiai programjai a 2018. augusztus és 2020. január közötti időszakban az
EFOP-3.3.2-16-2016-00365
“Egy „CSEPP” a nevelésért” című
projekt keretében valósultak meg.



CLLD TOP-7.1.1-16-H-105-7
pályázat keretében valósult meg a 2021. május és 2022. március közötti időszakban.
A Paksi Városi Múzeum és Paksi Képtár eszközállományának fejlesztése
A CLLD TOP-7.1.1-16-H-105-7 pályázat keretében a múzeum bevezette a Múzeum Digitár nevű felhőalapú leltárrendszert. A projekt szakmai eredménye egy felhő alapú online adatbázis és gyűjteménykezelő szoftver alkalmazása, mely lehetővé teszi a múzeumi gyűjtemény internetes hozzáférését a szélesebb szakmai és látogatói közönségnek. A hosszú távú fenntartás biztosított a szolgáltató saját szerverin amíg a múzeum erre igényt tart.
A paksi múzeumi gyűjtemény eddig publikált része elérhető az alábbi linken: https://hu.museum-digital.org/objects…
Kedvezményezett neve: PAKSI VÁROSI MÚZEUM
Projekt címe: A Paksi Városi Múzeum és Paksi Képtár eszközállományának fejlesztése
Projekt azonosítószám: ERFA-2021-00837
A Projekt megvalósításának kezdete: 2021.05.01.
A Projekt költségek elszámolhatóságának kezdő időpontja: 2018.05.01.
A Projekt fizikai befejezésének tervezett napja: 2022.03.15.
A Projekt (projekt megvalósításának kezdete) – (jelen okirattal érintett időszak utolsó napja)-ig terjedő időszakra megállapított, le nem vonható ÁFA-val számított maximális elszámolható összköltsége 3 563 530 Ft, azaz hárommillió-ötszázhatvanháromezer-ötszázharminc forint. A Támogatás intenzitása: 100%
A projekt céljai, illeszkedése
A Városi Múzeum és Képtár eszközállományának fejlesztése a HKFS specifikus céljainak 4. pontjához járul hozzá („Váljanak vonzóbbá és korszerűvé a helyi kulturális szolgáltatások, valamint a közösségi tevékenységeknek helyet adó infrastruktúrák és a működését biztosító eszközök.”), és illeszkedik a helyi felhívás 1.1 pontjában meghatározott célokhoz. Az eszközfejlesztés hozzájárul az intézmény munkájának, kiállítási programjának és más közösségi rendezvényeinek korszerű, magasabb színvonalú megvalósításához. Az MúzeumDigitár segítségével a gyűjteménykezelő rendszerbe bevitt és ott publikált gyűjtemény tárgyait és dokumentumait a felhasználó intézmény saját meglévő weblapján, személyre szabott kezdőlappal, részletes keresési funkciókkal jelenítheti meg. A böngésző segítségével kiszolgálhatja mind a kutatók, mind a nagyközönség igényeit. Az eszközfejlesztés nem kapcsolódik korábbi pályázati konstrukcióhoz. A beszerzés (projekt) után a Paksi Városi Múzeum és a Paksi Képtár gyűjteményéből folyamatosan töltjük fel a digitalizált archív anyagokat.
A projekt tartalma, megvalósíthatósága
Egy megfelelő gyűjteménykezelő szoftver nem csak a gyűjteménykezelési műveleteket korszerűsíti, hanem a digitalizálás által magát a gyűjteményt is láthatóbbá teszi más intézmények és a közönség számára is. A gyűjtemény szisztematikus online publikációja elősegíti a gyűjtemény megismertetését, tudományos kutathatóságát.
A múzeumi tárgyak, dokumentumok digitális feldolgozásának legfőbb célja Paks város közös történeti-kulturális örökségének megőrzése és továbbadása a későbbi nemzedékek számára. A digitalizáció jelentős elvárás a XXI. századi muzeológia irányába, a digitalizáció intenzifikálása a megvásárolt eszközök révén lehetővé válik, s vele együtt a hazai és nemzetközi szakmai elvárásoknak is eleget lehet tenni. A múzeumi digitalizáció terén megjelenő másik fontos trend az online-publishing rendszere, amelynek a digitalizált anyagok minél szélesebb körű internetes megjelenítését és web-publikációját célozza. Az intenzív web-publikáció új típusú kapcsolati-látogatói teret valósít meg a múzeum és közönsége – a szakemberek és a látogatók között, mindennek elérése csak a jelzett eszközbeszerzések révén biztosítható.
A projekt keretében megvalósítandó tevékenységek az alábbi pontok alapján teljesülnek:
Az önállóan támogatható tevékenységek (3.1.1.) B és C pontja alapján:
- A közösségi tevékenységet szolgáló eszközállomány megújítása, cseréje, IKT eszközök és alkalmazások beszerzése. Eszköz és szoftverbeszerzések.
- A szervezetek és közösségi intézmények hálózatos működését elősegítő eszközök és applikációk egységes bevezetése. MúzeumDigitár gyűjteménykezelő szoftver (több száz hazai és külföldi közintézményhez csatlakozva), online hozzáférés biztosítása a szakembereknek és az érdeklődőknek a múzeum gyűjteményéhez.
A kötelezően megvalósítandó, önállóan nem támogatható tevékenységek (3.1.2.1.) c) és d) pontjai alapján (a további pontok a pályázat szempontjából irrelevánsok):
- c) Horizontális követelmények teljesítése érdekében szükséges tevékenységek megvalósítása. A projekt nincs hatással a környezet ökológiai állapotára és a klímaváltozásra, illetve valamennyi környezeti, esélyegyenlőségi és a nők és férfiak egyenlőségét biztosító követelménynek és jogszabálynak megfelel.
- d) Tájékoztatás és nyilvánosság biztosítása. „C” típusú tábla kihelyezése
A projekt szakmai eredménye egy felhő alapú online adatbázis és gyűjteménykezelő szoftver alkalmazása, mely lehetővé teszi a múzeumi gyűjtemény internetes hozzáférését a szélesebb szakmai és látogatói közönségnek. A hosszú távú fenntartás biztosított a szolgáltató saját szerverin amíg a múzeum erre igényt tart. (A projekt keretében a szoftver egyszeri csatlakozási, beüzemelési költségei szerepelnek két éves előfizetéssel.)
IKT eszközök és alkalmazások: MúzeumDigitár gyűjteménykezelő alkalmazás, laptop, projektor, asztali számítógépek, monitorok, operációs rendszerek, digitalizáláshoz szükséges szoftverek. (Windows 10, Office 2019,)
A projekt megvalósítása
A MúzeumDigitár gyűjteménykezelő és publikációs rendszer egyrészt a múzeumok, köz- és magángyűjtemények mindennapi nyilvántartási és gyűjteménykezelési feladatait segíti, másrészt az interneten keresztül a gyűjteményekhez való hozzáférést, a gyűjtemények közötti átjárhatóságot biztosítja, lehetővé téve a digitalizált kulturális javak sokrétű felhasználását mind a szakma, mind a kutatók és más érdeklődők számára. A német fejlesztésű szofvter elindítása 2009-ben történt meg, amely azóta 596 múzeum, 2 570 gyűjteményét és 316 052 műtárgyát tömöríti. A rendszer 2019-re a magyar közgyűjteményi szféra egyik leginkább elterjedt szoftverévé vált, jelenleg 105 magyar köz- illetve magángyűjtemény és négy külföldi intézmény (Erdély, USA) alkalmazza.
2021 decemberében két online oktatás keretében megtörtént a rendszer ismertetése a szakdolgozókkal. Jelenleg a rendszerben 1650 paksi múzeumi tárgy található. A következő években a múzeum és a képtár anyagának teljes digitális bemutatását és kereshetőségét szeretnénk elérni. A pályázatban beszerzett projektort elsősorban múzeumpedagógiai foglalkozásokhoz és egyéb események lebonyolításához használjuk a Paksi Képtárban.
https://hu.museum-digital.org/institution/156
A Digitárba feltöltött anyaghoz szükséges volt négy új asztali számítógép és egy laptop beszerzésére a megfelelő szoftverekkel. A Digitárba feltöltött tárgyfotókhoz szükséges volt fejleszteni a fotófelszerelésünket, ezért szűrőket, háttereket és lámpákat vásároltunk a pályázathoz. Az anyagok biztonsági mentéséhez 2 db külső HDD és egy 1 db külső SSD került beszerzésre.
A projekt keretében kihelyezésre került a bemutató és kötelezően előírt projekttábla a múzeum főépületének bejáratával szemben a folyosón illetve a Képtárban a főbejárat mellett.
A pályázatban beszerzett eszközök listája:
Külső háttértár adat archiválásra. (SSD)
PC Factory asztali számíótgép (4 db)
Toshiba Dynabook Satelite laptop.
Softbox ernyős szett hátterekkel tárgyfotózáshoz
LG 22 col, 22MK400K monitor (4 db)
Seagate 2TB külső HDD USB3 adatarchiválásra. (2 db)
Hoya Digitál filter szűrő kitt
Epson EH-TW740 projektor
Modecon Logic USB asztali számítógéphez szükséges egér és billentyűzet (5 db)
Windows 10 Pro elektronikus licenc (5 db)
Office 2019 elektronikus licenc (5 db)
Múzeum Digitár program modulokkal
C tipusú tábla (2 db)
3 563 530 ft összértékben.